Upcykling lub twórczy recykling

Jesteśmy rodzinną firmą z Zamojszczyzny w województwie Lubelskim. Kochamy naturalne produkty i to właśnie z nich powstają „rękodzieła” Naturoszki. Jeśli to tylko możliwe wykorzystujemy surowce naturalne z recyklingu, żeby dać im „drugie, lepsze życie”.

Czym dokładnie jest upcykling? Czy to coś więcej niż recykling?

Upcykling jest jedną z form przetwarzania wtórnego odpadów. Podobnie jak pozostałe formy pozwala zmniejszyć ilość odpadów – (less waste) i przyczynia się pośrednio do zmniejszenia zużycia materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.

Recykling stosowany jest zwykle na skalę przemysłową i polega na odzyskiwaniu surowców i ich ponownym wykorzystaniu.

Upcykling to w pewnym sensie działalność twórcza wynikająca z postawy proekologicznej, która powoduje przetworzenie odpadów i danie im „nowego życia”

Upcykling jest działalnością twórczą w wyniku której powstają produkty o wyższej wartości niż surowce w niej użyte. Przykładem może być wyprodukowanie nowoczesnych mebli z palet lub kartonu, kloszy do lamp z worków jutowych, itp.

Zmieniamy świat zaczynając od siebie!

Naturoszka

Każdy z nas może pomóc!

Wielka zmiana zaczyna się od małych kroków. Każdy z nas może robić zakupy z myślą o tym, by nie generować odpadów. Segregować śmieci i ponownie wykorzystywać co się da. Jeśli każdy z nas to zrobi, zrobią to wszyscy.

.1

Kupuj odpowiedzialnie. Wybieraj produkty dobrej jakości, wielokrotnego użytku, biodegradowalne lub po prostu pakowane z myślą o środowisku, np. możesz wybrać sklep, w którym kupisz produkty na wagę do własnego opakowania, taki w którym opakowania są papierowe i można je przetworzyć lub kompostować.

.2

Naprawiaj, zamiast wyrzucać. Kiedyś szewc czy krawiec miał pełne ręce roboty z naprawianiem obuwia i odzieży. Dzisiaj wiele osób wyrzuca, zamiast naprawiać. A czasem stara torebka, buty, kurtka, mebel czy pralka może jeszcze posłużyć nam lub komuś innemu wiele lat.

.3

Oddaj to, co już Ci się nie przyda. Może przyda się komuś innemu! Możesz skorzystać z punktu zbiórki. W wielu miejscach prowadzona jest zbiórka np. jedzenia (jadłodzielnia), odzieży (szafa dla osób potrzebujących), elektroniki, korka (ReKorek).

.4

Zanim wyrzucisz, segreguj. Co się da, oddaj do recyklingu, przeznacz do kompostowania. Wyrzucaj do tzw. „zmieszanych” tylko to, co nie może być już przetworzone. Segregacja wymaga czasu i miejsca, ale naprawdę się opłaca.